Dodana: 1 luty 2007 08:29

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 08:29

Prawo zamówień publicznych - nowelizacja ustawy

"Ta nowelizacja to nie było zwykłe poprawianie przepisów, ale tworzenie nowej filozofii systemu - pisze Rzeczpospolita. - Wszystkie przetargi rozpoczęte po 24 maja będą musiały być organizowane na nowych zasadach".

Uchwalona nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych upraszcza procedury przetargowe, które w założeniu mają nie blokować inwestorom przedsięwzięć gospodarczych. Zmienione przepisy powinny też sprzyjać szybszemu i bardziej skutecznemu pozyskiwaniu pieniędzy z funduszy unijnych.

Jednym z rozwiązań, które rzeczywiście mogą usprawnić system zamówień publicznych, są procedury ułatwiające cały proces rozpatrywania odwołań – m.in. to, że będą one rozpatrywane pakietowo. Najistotniejszą jednak zmianą jest ograniczenie prawa wykonawców do protestu, jako wyłącznego, przewidzianego ustawą, prawa do korzystania    ze środków ochrony prawnej.

Należy więc pamiętać, ze wykonawcy nie będą już teraz mieli prawa korzystania         z odwołania do arbitrów oraz skargi do sądu okręgowego w przypadku zamówień nie przekraczających szacunkowej wartości 60.000 euro. Należy również zauważyć,                    że zamawiający w postępowaniach o wartości zamówienia w przedziale 6000 – 60 000 euro będzie zobowiązany do publikacji ogłoszeń o wszczęciu postępowań oraz ich wynikach na portalu internetowym Urzędu Zamówień Publicznych.

Ustawa z 7 kwietnia 2006 r. wprowadza nowy, dotychczas nieznany, tryb udzielania zamówień publicznych – dialog konkurencyjny. Zastosowanie tego trybu będzie możliwe      w przypadku skomplikowanych zamówień, których zamawiający nie będzie potrafił opisać zgodnie z przepisami przewidzianymi w ustawie za albo nie będzie w stanie obiektywnie określić uwarunkowań wykonania zamówienia.

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook